HyeTert Logo
Ana Sayfa Haberler Makaleler Kaynaklar Yardım Linkler Ziyaretçi Defteri Rehber Arama - Arşiv Anket

Ters Köşe

Üçüncü Ermeni Dalgası sınırları zorlarken
Aret Çiçekeker

Tüm Ters Köşe Yazıları(1)

Okurlarımızdan

Ertuğrul Özkök`e Açık mektup 
Rumların ve Yahudilerin bu topraklardan yok edilmesine gerçekten üzülüyorsanız, tarihi Mar Gabriel manastırıyla, bu topraklarda kalan son Süryanilerin de temizlenmesine niye tepkisiz kalıyorsunuz?

Sabri Atman

Dünayanın Bir Ucundan Arapkir'e Mektup Var
Arapkirlinin topalına Bağdat’ta rastlamışlar

Selçuk Elçi

ՎՍՏԱՀԻԼ ԹԷ’ ԶԳՈՒՇԱՆԱԼ 
Silvi Marazyan

Tüm Okur Yazıları(10)

Vaftizler

Ares Kumral
12.10.2008


Kayıtlar (1)

Dini Nikahlar

Laura Baeza & Herman Küpçü
25.10.2008

Karin Yıldız & Aret Babahan
19.10.2008

Gözde Şener & Ari Şant Bilal
19.10.2008

Kayıtlar (6)

Vefatlar

Akribas İnce
29.11.2008

Maritsa Ezikoğlu
18.11.2008

Gülümya Atak
19.11.2008

Kayıtlar (7)

Etkinlikler

Manşet

Ermeni general?
Mehmet ALTAN
Güya Türkiye Cumhuriyeti modern bir hukuk devleti... Güya tüm vatandaşlarına eşit hukuksal bir mesafede... Bunun bir görüntü olduğunu hepimiz biliyoruz... Yoksa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Ermeni’yi general olarak, kaymakam olarak görmeyi hiç mi hiç yadırgamazdık... Ama yukarıda hikáye ettiğim gibi, bırakın generalliği, kaymakamlığı; mülkiyeti sende olan binaları bile Ermeni bir vatandaş olarak elinde tutamıyorsun...
görmek müzik download uygulama android için.

Son Haberler

ARMENIAN COMMUNITY OF KAZAKHSTAN TO CALL ON PARLIAMENT TO RECOGNIZE ARMENIAN GENOCIDE
 
 “We are trying coordinate exchange of information between the Armenian youth of Kazakhstan. An event commemorating the Armenian Genocide was our first joint project.” “The Armenian community will call on the Kazakh parliament to recognize the Armenian Genocide,” he said.
 

"Özür dilesek kıyamet mi kopar?"
DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, 1915 olaylarıyla ilgili olarak aydınların başlattığı kampanyaya değinerek, "Bu erdemi gösterirsek acaba kıyamet mi kopar? Aydınların bu onurlu davranışını selamlıyorum" dedi.

Genelkurmay özre karşı çıktı
 
Genelkurmay Başkanlığı, bir grup gazeteci ve aydının 1915 olaylarına ilişkin başlatttığı "Ermenilerden özür diliyorum" kampanyasıyla ilgili olarak, "Kampanyayı doğru bulmuyoruz, Türkiye'ye zarar verir" açıklamasında bulundu.

Ermenistan'ın 'en önemli' davası
Aralarında eski dışişleri bakanı Alexander Arzoumanian ve üç eski milletvekilinin bulunduğu yedi kişi, darbe yapmaya çalışmak suçlamasıyla, gözlemcilerin, Ermenistan'ın kısa bağımsızlık tarihininin en önemli siyasi davası olarak gördüğü davada mahkeme karşısına çıkacak.

Maraş
Yağmur ATSIZ
Bugün Kahramanmaraş Katliámı’nın 30. Yıldönümü. 19 Aralık 1978’de yaklaşık 350 Maraşlı ‘kimliği belirsiz’ kişiler tarafından hunharca katledilmiş ve sonra mesele bermûtád örtbas edilmişdi. 24 Nisan 1915’i, yáni Ermeni Kırımı / Tehcîri / Soykırımı / Mukatelesi (adına ne derseniz deyin) Felaketi’ni anlamaksızın 19 Aralık 1978 Feláketi’ni anlayamazsınız.

Ermeni meselesi, imza kampanyası ve Gül
MURAT YETKİN
Birkaç gün önce Ermenistan’da yayın yapan bir radyonun İngilzce servisinden aradılar. ‘Cumhurbaşkanı Gül’ün Türkiye’deki aydınların imzalarını koyduğu soykırımı tanıma talebine ne karşılık verdiğini’ soruyorlardı. Neresini düzelteceğimi şaşırdım.

MHP’den ‘Özür diliyorum’a karşı kampanya
“Yüce Türk Milletine; Bir grup sözde aydının başlattığı ve 1915 yılında yaşanan olaylar hakkında tarihi gerçeklere bütünüyle aykırı olarak Türkiye’nin tarihini karalamaya yönelik özür kampanyasını kınıyoruz.

Sayın Gül'ün annesi Ermeni ise daha çok sevinirim! 
Ayşe Özgün
Canan Arıtman "Ermenilerden Özür Diliyoruz" kampanyasına ılımlı yaklaşan Cumhurbaşkanı Gül'e bence de çok ayıp etti!
"Gül'ün anne tarafından etnik kökenini araştırın, görürsünüz."

Türkiye, AİHM'deki bin 606 kararda haksız bulundu
Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre AİHM, bin 606 davayı Türkiye'nin aleyhine sonuçlandırdı. Lehinde sadece 43 karar verdi. 888 başvuruyu değerlendirmeye almazken, 869 müracaatı dostane çözümle neticelendirdi. Yüksek Mahkeme'de bin 24 davanın incelemesi devam ediyor.

"Ermeniler'den özür dilemek ihanettir"
Türkiye Kamu-Sen İzmir İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol, bazı aydınların başlattığı sanal ortamda Ermenilerden özür dileme kampanyasını, 'ihanet' olarak değerlendirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Basın Açıklaması
 
Sayın Cumhurbaşkanımız, konuyla ilgili görüşlerinin bilinmesine rağmen, konunun küçük siyasi hesaplarla çarpıtılmakta olmasından üzüntü duymuşlardır.
 

Kermeste 50. Yıl Karagözyan Kadınlar Kolu Kermesi
Karagözyan kadınlar kolunun duzenledıgı kermes 20 Aralık Cumartesı günü Karagözyan okulunda saat 11:00-17:00 
 

Vosgi Aşun
Vosgi Aşun 21 Aralık 2008 Pazar Günü Kumkapı Bezciyan Okulu Bahçesinde saat: 13.00'de kutlanacak

Şişli spor kulübünden Haberler
Şişli spor kulübündeki satranç çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor.Şişli spor kulübü lokalinde Cumartesi günleri sabah 9:00 dan itibaren yapılan kurslara yoğun ilgi gösteriliyor

Gül'den 'özür' eleştirilerine sert yanıt
Sayın Cumhurbaşkanımız, konuyla ilgili görüşlerinin bilinmesine rağmen, konunun küçük siyasi hesaplarla çarpıtılmakta olmasından üzüntü duymuşlardır.''

OVER 4500 TURKS SIGN PETITION TO APOLOGIZE FOR ARMENIAN GENOCIDE
A group of Turkish intellectuals and academics have issued a public apology for the Armenian Genocide on the Internet.

Diyarbakır'ın Son Ermeni'si
Diyarbakır'da yaşayan son Ermeni çift; Bayzar Alata ile Sarkis Eken... Yıllardır kendi hallerinde yaşıyorlardı.. Bejan Matur yazınca, Valilik sahip çıktı...

Ermeniler ne dedi?
AAA'dan yapılan açıklamaya göre, kuruluşun icra direktörü Bryan Ardouny, "Türkiye'de geri dönülmez bir eğilim başladı. Bu özür, bu yönde bir ilk adım ve Türkiye'nin, kaçınılmaz olarak 'soykırım' geçmişiyle yüzleşmesi sonucunu ortaya çıkaracak" görüşünü savundu.

CHP'li Arıtman'dan tarihe geçecek ayıp
Arıtman, “Cumhurbaşkanı’nın bu kampanyayı desteklediği görülüyor. Abdullah Gül, cumhurun, yani Türk milletinin cumhurbaşkanlığını yapsın, etnik kökeninin değil. Cumhurbaşkanı’nın anne tarafından etnik kökenini araştırın görürsünüz”
 

Turizmde Ermeni tarifesi
Ermenistan’la son dönemde ‘futbolla’ yumuşayan ikili ilişkiler, Türkiye’nin turizm alanında başlatacağı yeni bir projeyle sürecek. Ermenistan vatandaşları tatil için Türkiye’ye geldiklerinde yüzde 50 indirim uygulanacak.

Erivan'ın Eurovision şarkısı Meclis'te
CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Ermenistan'ı Eurovision'da temsil edecek şarkıda 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının yer aldığını belirterek, bu şarkının yarışmaya katılmasının önlenmesi için başvuruda bulunulup bulunulmadığını sordu.

İ.Barosu'ndan "Özür dileme" kampanyasına tepki
Bu kampanyaya katkı anlamında atılacak her imza, toprak ve tazminat istemlerinin dayanağı olarak Türkiye'nin önüne konulmak istenen dayanaksız istemlere neden olacaktır. Bireysel tavır diye nitelenmesine karşın, ulusumuzun toptan suçlanmasına, yükümlülük altına sokulmasına yönelik kampanya, iyi niyetten, bilimsellikten, hakkaniyetten hukuksallıktan tümüyle yoksundur''
 

Özür bildirisi yorumu: "O, kendi takdirleri"

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "Ermenilerden özür dileme kampanyasına" ilişkin olarak, "Bir takım sivil toplum örgütleri, farklı bir tavır içerisine girebilirler, o kendi takdirleridir" dedi.


AB\'de Soykırımı inkar edene hapis cezası
AB Adalet ve İçişleri Bakanları\'nın 27-28 Kasım\'da yaptığı toplantıda aldığı karar çerçevesinde Soykırım, insanlığa karşı işlenen suçlar ve savaş suçlarının kamuoyu önünde inkar edilmesi ya da zararsız gösterilmeye çalışılmasına en az 1 ila 3 yıl hapis cezası öngörülüyor.AB Konseyi\'nde alınan karar birliğin resmi gazetesinde de yayımlandı.

KAMPANYA ERMENİLERİ MEST ETTİ
Türkiye'de Sözde Ermeni Soykırımı İddiaları İçin İnternette Başlatılan 'Özür Dileme' Kampanyası, Ermeni Basını ve Aydınları Arasında Geniş Yankı Buldu.

Ermeni tarihçi Rusya-Türkiye ilişkilerinden rahatsız
Şirinyan, "Tarih bize pek çok kez Rusya - Türkiye yakınlaşmasının Ermenistan için her zaman nasıl kötü sonuçlandığını açıkça gösterdi. Bugün, Ermenistan'ın temel stratejik partneri olan Rusya, Türkiye ile olan ilişkilerini aktif hale getiriyor

"Özür dileme"ye karşı "özür bekliyorum" kampanyası
Bir grup aydının başlattığı ve 1915'te yaşanan olaylarda Ermenilerin yaşadığı mağduriyetin hatırlatıldığı “Özür Diliyoruz” kampanyasına karşılık “Özür Bekliyorum” kampanyası başlatıldı.

Erdoğan aydınlara sert çıktı
Başbakan Erdoğan şunları dedi: "Herhalde onlar böyle bir soykırımı işlemiş olacaklar ki, özür diliyorlar. Türkiye Cumhuriyeti'nin böyle bir sorunu yok. Ortada suç varsa suç işleyen özür dileyebilir. Ülkemin ve benim böyle bir sorunu yok.

Sarı Gelin`i ağlatmayın
Erdal Şafak
Her ne kadar 1915 olaylarından `Büyük Felaket` diye söz edilse de, bu girişim başta Ermenistan olmak üzere konuyla ilgilenen tüm ülkelerde ve platformlarda, `Soykırım`ın itirafı veya kabulü olarak değerlendirilecek.

Özür polemiği Meclis`e taşındı
1915`te Ermeniler`in maruz kaldığı olaylarla ilgili bir grup aydın tarafından başlatılan `özür` kampanyasına milletvekillerinden farklı tepkiler geldi. AK Partili Fırat `erdemli bir davranış` derken muhalefet eleştirdi.

Özür Dilemiyorum
Turkishform Aydınların bildirisine karşı Özür dilemiyorum Kampanyası açtı

Görüşler açıkça ifade ediliyor
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir grup aydının Ermenilerden özür dileyen imza kampanyasına karşı emekli bir grup büyükelçilerin bildiri yayınlamasıyla meydana gelen tartışma ortamını yorumladı.

Sessiz yas
Ece Temelkuran
Büyümek, konuşabilmekle ilgilidir. Hep birlikte altına imza attığımız yukarıdaki metin de bu büyüme isteğiyle ilgilidir. “Biz artık yaralarını saklayan çocuklar olmak istemiyoruz” demektir yukarıdaki metin. “Biz içimizdeki unutuş tohumunu söküp atmak istiyoruz” demektir.

EVDE YILBAŞI KEYFİ HAMOV'DAN
4 KİŞİLİK YILBAŞI MENÜLERİ
Mezeler+Ara Sıcak+Ana Yemek+Tatlı 100 YTL'den başlayan fiyatlarla. 
225 78 90 - 247 74 90 

Yalçın Küçük'ten 'Ermenilerden özür' kampanyası hakkında ilginç yorumlar
Şimdilerde benim çalışmalarımda adı geçen Ahmet İnsel, Baskın Oran ve Murat Belge bir özür kampanyası başlatmışlar. Söylediklerine göre bu kampanya sadece kendi aralarında olacak. Şimdi burada benim kendilerine söyleyeceğim şudur. “Tebrik ederim. Çok iyi.” Çünkü bunların üçü de İbrani asıllıdır.
 

"Ortak Acı: 1915, Türkler ve Ermeniler"
CNN TÜRK, 17 Aralık Çarşamba günü saat 20.30’da Taha Akyol’un hazırlayıp sunduğu 4 bölümden oluşan “Ortak Acı: 1915, Türkler ve Ermeniler” belgeselini ekrana getiriyor.

Ermenistan'la Sınır Kapıları 2009’da açılabilir
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 6 Eylül'de futbol maçı izlemek için Erivan'a yaptığı ziyaretin ardından Türkiye-Ermenistan arasında başlayan yakınlaşma sürecinde olumlu adımlara devam ediliyor

‘Sınır açılırsa Ermenistan’a yatırım artar’
ABD’nin yeni Erivan Büyükelçisi Maria Yovanovich, Türkiye-Ermenistan sınırının açılması halinde ABD-Ermenistan ekonomik işbirliğinin hız kazanacağını ve Ermenistan’a yapılan yatırımların artacağını söyledi.

SERGİ - William Saroyan Yüz Yaşında Fresno-Bitlis-Yerevan Neresi Sıla Neresi Gurbet
Tophane Tütün Deposu 20 Aralık 2008  Saat: 17.00

AİHM, Ermeni vakıflarını haklı buldu
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, iki Ermeni vakfının Türkiye aleyhine açtığı davayı bugün karara bağladı. Mahkeme iki vakfın mülkiyet hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme vakıfların mallarının üç ay içinde iade edilmesini karara bağladı. Eğer Türkiye, bu süre içinde malları iade etmezse tazminat ödemek zorunda kalacak.

Özür diliyorum, çünkü...
Yasemin Çongar

Ben 1915’te yaşananlar için Ermeni kardeşlerimden özür diliyorum.
Çünkü fiilen yapmasam da, fikren katılmasam da ve bu meseleye illa ki “Türk milletinin bir ferdi” olarak bakmasam da, mazlumun acısı kadar zalimin suçunu da içimde hissediyorum. Çünkü Ermeni soykırımından “bir nebze dahi yararlanmadığımdan” emin olamıyorum.


“Kardeşlerimden özür diliyorum”
“Ermeni kardeşlerimden özür diliyorum” kampanyası Batı basınında geniş yer bulurken Britanyalı müzisyen Peter Gabriel’dan da destek gördü...
'Soykırımın inkar edilmesinin durumu daha da zorlaştırdığını' belirten Gabriel "Geçen hafta Türkiye'de bir grup aydın kayıtların ortaya çıkartılması için bir kampanya başlattı. Utanarak söylüyorum ki Britanya ve ABD henüz bunu doğru düzgün tanımış değil.

Ortak acı CNN Türk erkanında
CNN Türk , yarın saat 20.30'da Taha Akyol'un hazırlayıp sunduğu 4 ölümden oluşan "Ortak Acı: 1915, Türkler ve Ermeniler" belgeselini ekrana getiriyor. 

ALBATROS-Recep Maraşlı’ya selam Ragıp Zarakolu
Recep Maraşlı’nın, yıllar süren çalışmasi, Ermeni Ulusal Demokratik Hareketi ve 1915 Soykırımı1 nihayet yayınlandı. Bunun için Peri Yayınlarına teşekkür borçluyuz.

200 TURKISH INTELLECTUALS APOLOGIZE TO ARMENIANS FOR GENOCIDE
 
A group of Turkish intellectuals and academics are planning to issue a public apology for the Armenian Genocide on the Internet.

Ermenilerden özür: Başlangıç
Ali Bayramoğlu
Her ne kadar tersini iddia etsek de bu yüzleşme sürecinde tartıştığımız aslında Türk kimliğidir, cumhuriyet dönemi Türk kimliğinin siyasi ve toplumsal açıdan üzerine temellendiği kurucu unsurlardır.

ÖZÜR TARTIŞMASI
Aralarında Prof. Dr. Ahmet İnsel, Prof. Dr. Baskın Oran ve gazeteci-yazar Ali Bayramoğlu’nun bulunduğu bir grubun öncülüğünde başlatılan “Ermenilerden özür diliyorum” imza kampanyasına karşı bir bildiri yayımlayan 60’a yakın emekli büyükelçi, “Özür dilenmesi gibi tek yönlü bir davranış yersiz ve yanlış olacak’ dedi

Ermeni bakan hâkim önünde
Ermenistan'da 19 Şubat'ta yapılan devlet başkanlığı seçimleri sonrasında 'hile yapıldı' tepkisiyle sokaklara çıkan muhalifleri örgütlediği iddia edilen eski Dışişleri Bakanı Alexander Arzoumania ve 6 milletvekili hâkim karşısına çıkmaya hazırlanıyor

Ermeni’den özür dilemek soykırımı kabul etmek mi? 
Mehveş Evin
Özür dilemek, soykırımı kabul etmek anlamına gelmez. Annemin, babamın bile hayatta olmadığı bir dönemde, Osmanlı Devleti’nin yürüttüğü 1915 olaylarından sorumlu değilim. Bu topraklarda yaşayan 1 milyon küsur insan havaya mı uçtu? Ben kendi ülkemin, her şeyi inkâr edip saklamasını kabul etmiyorum.

Pippa Bacca Davası Yarın, Kadınlar Duruşmaya Çağırıyor
Pippa Bacca'yı öldürmek suçlamasıyla Murat Karataş'ın yargılanmasına yarın devam ediliyor.

Aramyan Unciyan İlköğretim Okulu kermesi
Okul-Aile birliğinin organizasyonu ile 17 ve 18 Aralık tarihlerinde dernek lokalinde düzenlenecektir.

AİHM yarın kararını verecek
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), iki Ermeni vakfının 2002 ve 2003 yıllarında Türkiye aleyhine açtığı davayı yarın karara bağlayacak.

Kitabı Mukaddes Şirketi Noel Kampanyası
15 Aralık -6 Ocak  Yaldızlı Deri Ciilt Lüks Baskı 45 YTL + Kutsal Kitap Dizini parasız

GLYD'de Yılbaşı Kermesi
Getronagan Lisesinden Yetişenler Derneği 19-20 Aralık

Küçük: Doğu sorunu Ermeni sorunudur
Veli Küçük, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti'ni ayakta tutan kurumların hedef alındığını belirterek, "PKK'nın Kürt olmadığını, doğu sorununun Kürt sorunu olmadığını, Ermeni sorunu olduğunu köy köy anlattım, bunlar birilerinin hoşuna gitmediği için bugün buradayım" dedi.

Büyükelçiler isyan etti
Akademisyenlerin Ermeniler’den özür kampanyasına emekli büyükelçiler isyan etti: “şehitlerimize saygısızlık…”

Ermenistan'ın Eurovision planı
Şarkı sözleri Türkiye’de tepki çeken System of A Down’un solisti Tankyan, Eurovision şarkı yarışmasında Ermenistan’ı temsil edeceklerini açıkladı.

Umudum, Türkiye’nin geçmişini anlaması
 
Ermeni asıllı bir Amerikalı olarak umudum, Türkiye’nin geçmişini anlamasıdır.
Ama, biliyorum ki başkalarına istediğinizi zorla yaptıramazsınız. Ermeni Soykırımı’nın tanınmasını ben de istiyorum. Ama, bunu dışarıdan birilerinin size zorla yaptırmaya kalkması doğru değil.

‘Soykırım yok’ diyen Lewy’nin ‘onur davası’
Ermeni soykırımını reddettiği için ırkçılık karşıtı bir kuruluş tarafından Türkiye’den para almakla suçlanan 85 yaşındaki ABD’li bilim adamı Lewy, 8 milyon dolarlık tazminat davası açtı

'Ermenilerden özür diliyorum' internette
Gazeteci Ali Bayramoğlu, öğretim üyeleri Prof. Dr. Baskın Oran, Prof. Dr. Ahmet İnsel ve Dr. Cengiz Aktar'ın öncülüğünde başlatılan "Ermeni Kardeşlerimden Özür Diliyorum" imza kampanyası bugün www.ozurdiliyoruz.com internet sitesinden başlatılıyor.

ERMENİSTAN VE AZERBAYCAN DEVLET BAŞKANLARI ÖNÜMÜZDEKİ YILIN BAŞINDA BULUŞACAKLAR
Novruz Mamedov, bugün sabına yaptığı açıklamada, Azerbaycan ve Azerbaycan devlet başkanlarının Karabağ sorununun çözümü gündemli buluşmalarının 2009 yılı başında gerçekleşeceğini söyledi.

Primate’s 5th Annual Children’s Christmas Pageant
On the morning of Friday, December 12, more then 550 students from Armenian Schools throughout Los Angeles arrived at the Diocesan Headquarters' Kalaydjian Hall, accompanied by nearly 30 teachers, and parents.

Türkü kardeşliği bu
 
Hrant Dink’in anısına Erivan’da düzenlenen konserde Ermeni, Türk, Kürt, Yunan halk müziği parçaları seslendirildi ve geleneksel oyun havaları eşliğinde halaylar çekildi

Osmanlı'nın alfabesini bile reddeden bu ülke, Osmanlı'nın bu en büyük günahına sahip çıkmasın artık. 
BASKIN ORAN
 
1) Türk devletinin İNKÂRI onların ulusal kimliğinin tek belkemiğidir; 2) Sırf bu İNKÂR yüzünden "Soykırım" kelimesi onların tek tatmin biçimidir.
Onun içindir ki şimdi diasporanın şahin olanları bizim bu "Özür" işinden pek hoşnut değil. Hatta, bir biçimde sabote etmek isteyenleri de çıkabilir. Çünkü bir kere, Türkiye insanına "Senin deden Nazi'ydi!"den başka hiçbir şey söylemeyen "soykırım"ı kullanmıyoruz, bu kelimenin büyük PR (halkla ilişkiler) kolaylığı sağladığını keşfetme öncesinde Ermenilerin kullandığı "Metz Yeğern"i (Büyük Felaket) kullanıyoruz. İkincisi, 1915 rezaleti inkâr edilmeyince Ermenilerin tahrik edilme katsayısı düşüyor.

Türkiye Ermenilerinin ilk korosu 305 yaşında
Geçtiğimiz hafta 305. yılını kutlayan Sahakyan Korosu, 1703 yılında Samatya Surp Kevork Ermeni Kilisesi bünyesinde İstanbul Ermenilerinin ilk resmi muganni korosu olarak kuruldu.

Hepimiz Soruyoruz... Hangi Taraftayız
Rasim Ozan Kütahyalı
Biz bugün kimlere sahip çıkıyorsak, kimlerin adını yaşatıyorsak onların manevi torunlarıyız demektir! İşte bu şerefli Türklere sahip çıkarsak "Bizim atalarımız katil değildi" deme hakkımız olabilir... "Bayrağını al, gel" çağrısıyla Avrupa başkentlerinde "Talat Paşa Yürüyüşü" yapıp böyle deme hakkımız olamaz... Bu alenen "Evet, yaptık, haklıydık, gerekirse gene yaparız" demektir...

Ermeni Kıyımı üstüne metin
Murat Belge
Geçen gün Yasemin Çongar yazdı, Emre Aköz yazdı, herhalde başka yazanlar da var; Ermeniler'den kıyım için özür dileyen metni imzalama konusu. Bunu hazırlayan arkadaşlarla konuştum ve imzalayacağımı söyledim.

`AKP, azınlıkların ilk tercihi oldu`
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, AK Parti`nin, Türkiye`de sadece Müslümanların değil, azınlıkların da birinci tercihi haline geldiğini söyledi. ...
 

Ortaylı: Osmanlı vatandaşına sahip çıkardı
Almanya, soykırım suçuna ortak arıyor.
Prof. Dr. İlber Ortaylı, bu konuda şunları aktardı: `Soykırım öyle adam öldürmek kitlevi katliam filan değildir. Soykırım bir fiildir. Bir kere Enver ve Talat paşaların işlediği bu iş için suçlu ilan edemezsiniz. Çünkü zaten bu memlekette Ermeni düşmanı ve ırkçı bir idarenin tohumlarını atmışlardır.

Birlik ve beraberlik
Yücel Sayman
`devletin` resmi görüşü çoğunlukla asla sorgulayamayacağınız, eleştiremeyeceğiniz, değiştiremeyeceğiniz, cezai müeyyidelerle korumaya alınmış tabulara dayanır: Kürt sorunu, Ermeni sorunu, Kıbrıs sorunu, haklarında farklı görüş ve çözüm önerileri sunmamamız istenen resmi birlik ve beraberlik çağrılarının `devletsel görüş` zeminleridirler.

Yarın Karar günü
“Plan Yapmayın Plan” şarkısı için karar günü

'Serkis Bu Toprakları Sevmişti'
Faruk Bildirici Doğan Kitap, 166 Sayfa.
Serkis İmas, 1915’teki tehcir sırasında Askeri Doktor Sami Bey tarafından evlatlık edinilen Şuşan’ın oğlu.

Obama`ya Kerkük ve soykırım tavsiyesi
İkinci kritik konu, soykırım meselesi... Obama, en büyük sınavı bu konuda verecek. Ermeniler bu fırsatı kaçırmak istemeyecek; Türkiye ise böyle bir karara sert tepki verecek. Bu noktada Abramowitz`in Obama`ya tavsiyesi, en azından bu kararı ilk yılda ertelemesi.
 

Ermenistan, 'soykırım' iddiasını Eurovision'a taşıyor
Ermenistan, 2009 yılı Mayıs ayında Rusya'da yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması'na, 'soykırım' iddialarını işleyecek bir şarkı ile katılmaya hazırlanıyor.

Ermeni Diasporanın Sözde Soykırım Poster Yarışması Devam Ediyor
İlk defa netpano.com`un ortaya çıkardıgı Ermeni Diasporasının sözde soykırım Poster yarışması hala devam ediyor. Birtakım aydının Türk milletini bu şekilde gösteren Poster zihniyete bakmaya davet ediyoruz.

Beyrut’ta Türkçe konuşan Ermeni bir polis
Beyrut’ta fotoğraf çekerken tanıştığım Ermeni polis Varto, Türk olduğumu öğrenince, ailesiyle tanışmam için beni evine götürdü. “Hoş geldin” diye karşılandığım evde, tüm aile fertleriyle Türkçe konuşup dut şarabı içtik

Meclis Başkanından Ermenistan Uyarısı
TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türkiye ile Ermenistan’ın siyasi anlaşmazlıklarına çözüm bulma çabalarına başka ülkelerin müdahale etmemesi çağrısında bulundu.

Smokin kardeşliği giderek yayılıyor
Dört kuşaktır terzi, Atatürk’ün smokincisi bir ailenin oğlu LEVON KORDONCİYAN ile konuştuk. Kordonciyan smokin modasının NATO’nun İstanbul toplantısındaki smokinli görüntülerle patladığını söylüyor.

Belki "Bir Özürle Başladı Her Şey" Diye Yazılır
 
Biz, Yaşar Kemal'in, İsmail Ağa'nın annesi vasıtasıyla bize ilettiği "Annesi İsmail Ağa'ya şöyle öğütler: 'Bir de senden dileğim, oğlum, o kasabaya gidersen, o Ermenilerden kalma evleri, tarlaları kabul etme. Sahibi kaçmış yuvada, öteki kuş barınamaz. Yuva bozanın yuvası olmaz. Zulüm tarlasında zulüm biter."(2) öğüdünü anlayamadan tehcirden sonra, "Ermeni mallarına" konmayı hak saydık.

BAGRAT ESTUKYAN: TURKEY MAY RECOGNIZE ARMENIAN GENOCIDE WITHIN NEXT 10 YEARS
“The world is changing. Turkey is aspired to join the European family. Besides, economic trends in both Turkey and Armenia demand reconciliation. Turkey needs a free economic market and it will try to come to a common ground with neighboring Armenia,” Bagrat Estukyan told a news conference in Yerevan today.

Obama AKP'yi gözden çıkardı mı?
Demokrat Parti"yle ilişki içinde olan bu kişiler, Obama"nın AK Parti"ye iyi bakmadığını söylediler. Buna dayanak olarak da Barack Obama"nın geçtiğimiz ay Amerika"ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmemesi gösterildi.
 

Türk Medyasında Ermeni Aydınlarının Muktubunun Yankısı

Türk medyası, 300 Ermeni aydının, cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e hitaben yazılan, Ermeni Soykırımını tanıması yönündeki çağrı mektubuna geniş yer verdi.

Türkiye'den sinemacılar Ermenistan'daydı
Aralarında Ezel Akay'ın da bulunduğu bir grup Türkiye'li sinemacı "Cinema as Means of Cross-Border Dialogue and Mutual Understanding" çalıştayının ikinci ayağında getiğimiz hafta (4-7 Aralık) Ermenistan'daydı.

Cihat Aşkın: Kültür emekçilerinin arasında sorun yok
 
Ünlü keman sanatçısı Cihat Aşkın 9 Aralık Salı günü Yerevan'da oda orkestrası salonunda piyanoda Gülten Teztel eşliğinde başarılı bir konser verdi.

AKÇAM SOYKIRIM KÜRSÜSÜ BAŞKANI
 
Armenian Mirror Spectator haftalık gazetesinin 22 Kasım tarihli sayısında yer alan habere göre, tanınmış Türk aydını, taihçi Taner Akçam, Vaster (Mesaçusets) Clark Üniv. ''Strastler Holokost ve Soykırım Araştırmaları Merkezi'' yöneticiliğine atandı.

Ermenistan, Balkanlar’da destek arıyor
Ermenistan lideri Serj Sarkisyan Bulgaristan’da temaslarda bulundu. Kafkasya'daki gelişmeler ve Yukarı Karabağ’ın ele alındığı görüşmelerde Sofya-Erivan arasında düzenli uçak seferlerinin başlatılması kararlaştırıldı.

AB'den Türkiye'ye iyi haber yok
Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında son dönemde giderek artan soğukluk dün Brüksel'de başlayan AB devlet başkanları zirvesine de yansıdı. Genişlemenin doğrudan ele alınmadığı zirveye, Türkiye'nin Avrupa Birliği tam üyeliğine karşı olan Fransa'nın muhalif tavrı damgasını vurdu

Dışişleri: Azınlık sayısı 89 bin
Dışişleri Bakanlığı tarafından TBMM’ye gönderilen rapora göre, Türkiye’de toplam 60 bin Ermeni, 25 bin Musevi ile 3-4 bin civarında Rum asıllı vatandaş yaşıyor ve bunlara ait 270 ibadethane bulunuyor

Sabancı Üniversitesi Sanat Ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Berktay: Gizli-açık İktidar Soykırım Suçlamalırından Memnun"
 
Olayı hukuki olarak tartışacaksak 1915'i ben soykırım olarak düşünüyorum. Ama Türk milliyetçiliğine, milliyetçi inkârcılığa benim kadar karşı olan, ahlaksa ahlak, dünya vatandaşlığıysa dünya vatandaşlığı diyen Murat Belge gibi isimler ya soykırım olduğundan emin değiller ya bu tanımı kullanmıyorlar ya da soykırım olarak görmüyorlar. Ayrıntılı tartışılacaksa soykırım derim, ancak olayın sadece buraya hapsedilmesine karşıyım.
 

Gül`e Ermeni Aydınlardan Mektup Var
300 kadar Ermeni aydın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e açık mektup göndererek, 1915 olaylarının "soykırım" olarak tanınmasını istedi.
 

TÜRK KORİSTLER EŞLİĞİNDE ERMENİ HALK ŞARKILARI
Konserin repertuvarı Ermenice, Türkçe, Kürtçe, Azerice vd. dillerde eserlerden oluşmakta.

"Özür" meselesi
Emre Aköz
Metnin " özür dileme " kısmı benim anlayışıma uymuyor. Eylem olarak zaten yapmadığım, fikren katılmadığım, bir nebze dahi olsa yararlanmadığım, gerçekleri az çok öğrendiğim günden beri rahatsızlık duyduğum bir konuda niye özür diliyorum?

SOYKIRIM DEMEYİN
Eski Bir Ermeni Parti Yöneticis Açıklıyor: İhsan Sabri Çağlayangil 1977'de Ermeni Örgütleriye Gizlice Görüşerek Tazminat Önerdi" Soykırım Demeyin İstediğiniz kadar Para Verelim"

İşbirlikçinin Haysiyet Sorunu!..
Ümit Zileli
Demek ki neymiş; yerli misyonerlerin ya da bugünkü deyişle işbirlikçilerin soyu tükenmezmiş!.. Başka?..
- İşbirlikçinin haysiyet sorunu da bulunmuyor muş!..

Üçüncü Ermeni dalgası sınırları zorlarken
Av. Hüseyin Özbek
Türkiyeli medyada yaptığımız birkaç günlük gezintiden de görüleceği gibi; küresel emperyalizmin üçüncü dalgası Türk ulusunun geçmişten geleceğe taşıdığı derin bilinçaltına yönelmekte, tarih bilincini, milli hafızayı, kolektif duyarlılığı örselemekte,

YÖK'TEN ERMENİ AÇILIMI ERMENİCE DERSLER BAŞLIYOR
Trakya Üniversitesi ve Nevşehir Üniversitesi'nin talepleri olumlu karşılandı ve bu iki üniversitenin ilgili bölümlerine öğrenci alımı için vize çıktı. Buna göre YÖK, Trakya Üniversitesi'nin Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde Ermenice Anabilim Dalı kurulmasına ve Ermenice Lisans programı açılmasına onay verdi.

CUMHURBAŞKANI GÜL: "HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN KORUNMASINDA ÖNCÜ OLMAYI AMAÇLIYORUZ"
Cumhurbaşkanı Gül, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Gül mesajında, tüm hak ve özgürlüklerin eşitlik temelinde ve ayrımcılık yapılmadan tüm bireyler için geçerli olduğunu dünya milletlerinin ortak girişimiyle kayıt altına alan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabulünün Birleşmiş Milletler'in en büyük başarılarından biri olduğunu vurguladı.

TBMM BAŞKANI TOPTAN'IN İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI: "İLERİYE GÖTÜRÜLMELİ"
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabulünün 60. yıldönümü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilmesinin yıldönümü kutlanıyor.
TBMM Başkanı Köksal Toptan, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Avam Kamarası’nda Türkiye tartışıldı
İngiliz Avam Kamarası’nda Kürt ve Ermeni konuşmacıların katıldığı seminerde Türkiye’deki azınlıklara “kültürel soykırım” uygulandığı iddia edildi

Son Makaleler

Yeni Vakıflar Yönetmeliğine göre cemaat Vakıfları Seçimleri
Murat Bebiroğlu

Sayın Başbakan’a açık Mektup
Ortak Metin

SİVİLLEŞME MACERAMIZ
Murat Bebiroğlu

Soykırım kavramı, BM’de soykırım sözleşmesi ve TCK’da soykırım suçu I-II
Ragıp Zarakolu

ARAPKİR 2008
Murat Bebiroğlu

Tüm Makaleler(274)

Kaynaklar

2008 Türkiye İlerleme Raporu
Avrupa Birliği

Mezopotamya’nın kadim halkı: Süryaniler
Ayşe Hür

1948 Soykırım Sözleşmesi’nin 60 yılı
Ayşe Hür

1915’İN GÖLGESİNDE TÜRKİYE-ERMENİSTAN İLİŞKİLERİNE YENİDEN BAKMAK 1-2
Taner Akçam

Mübadele
Ecevit Kılıç

Tüm Kaynaklar(65)
-->
BolsoHays